داستان معروف جدایی و بازگشت استیو جابز به اپل

داستان معروف جدایی و بازگشت استیو جابز به اپل

24 سال پیش، استیو جابز مدیریت اپل را با بازگشت خود برعهده گرفت

استیو جابز پس از گذشت 5 سال از خریداری شرکت نکست توسط اپل و بازگشتش به اپل، در ژوئیه سال 1997 به‌صورت غیررسمی مدیرعامل موقت اپل شد که این موفق‌ترین بازگشت یک مدیرعامل در تاریخ تجارت آمریکا بود.

جدایی و بازگشت استیو جابز به اندازه سایر اتفاقات تاریخ اپل اهمیت دارد. در کتاب‌های متعدد، دو فیلم سینمایی متفاوت، و بیش از یک مستند به این موضوع اشاره شده است. با وجود برخی مشکلات، اتفاقات پیش آمده باعث موفقیت‌های بسیاری برای اپل در دو دهه گذشته شد.

یک جدایی

این داستانی معروف است: اپل در سال 1976 توسط استیو جابز، هم‌بنیان‌گذار این شرکت، تأسیس شد؛ با این حال، هرگز در طول اولین دورۀ خدمتش در اپل مدیرعامل آن نشد. اپل توسط مدیرعامل‌هایی به‌صورت متوالی اداره شد که اوّلین آن‌ها مایکل اسکات و مایک مارکولا بودند تا اینکه جان اسکالی، رئیس شرکت پپسی‌کو، در سال 1983 توسط استیو جابز به مدیرعاملی اپل منصوب شد.

استیو جابز و جان اسکالی خیلی زود با یکدیگر به مشکل خوردند و استیو جابز در نتیجۀ توطئه‌ای ناموفق از مقام خود عزل شد که این اتفاق به جدایی او از اپل در سال 1985 انجامید.

همزمان با ادامۀ کشمکش‌های اپل از اوایل تا اواسط دهۀ 1990، استیو جابز به تأسیس شرکت نکست کامپیوتر مشغول بود. در دسامبر سال 1996، اپل تصمیم گرفت شرکت نکست را با هدف پایه‌گذاری سیستم‌‌عامل بعدی خود بر اساس سیستم‌عامل شرکت نکست که نکست‌استپ نام داشت به مبلغ تقریبی 400 میلیون دلار خریداری کند. 

با خریداری شرکت نکست توسط اپل، استیو جابز به‌عنوان مشاور گیل آملیو، کسی که به عنوان مدیرعامل اپل در اوایل سال 1996 معرفی شد، به اپل بازگشت.

پدر و مادر آملیو از مهاجران ایتالیایی بودند. او دارای مدرک دکترای فیزیک است و به‌عنوان یک پژوهشگر فعالیت کرده است. او قبل از عهده‌دار شدن مدیریت‌عاملی اپل، مدیرعامل کارخانه نشنال سمی‌کنداکتر و به‌مدّت دو سال عضو هیئت مدیره اپل بود. 

آملیو در زمان اعلام قرارداد اپل و نکست گفت: «این توافقی مکمل، و از سایر گزینه‌های موجود مناسب‌تر است، و آغازکننده نسل جدیدی از فناوری خواهد بود.»

استیو جابز قبلاً در یک جلسه پرسش و پاسخ از تصمیم خود برای بازگشت به اپل صحبت کرد.

طبق گفتۀ جاناتان برگر، کارآموز وبلاگ‌نویسی اپل، استیو جابز در سال 2001 گفت: «برای تصمیم‌گیری در مورد اینکه به اپل بازگردم یا نه خیلی فکر کردم. با افراد زیادی صحبت کردم و نظراتشان را شنیدم. یک شب که تا دیروقت به این مسئله فکر می‌کردم، ساعت 2 صبح با یکی از دوستانم تماس گرفتم. به او گفتم که آیا باید برگردم یا نه؟ دوستم گفت: استیو، اپل برای من هیچ اهمیّتی ندارد. فقط تصمیمت را بگیر و قطع کرد. و در آن لحظه بود که فهمیدم اپل واقعا برای من مهم است.

سال‌ها دربارۀ دوست استیو جابز در آن مکالمۀ تلفنی حدس‌هایی زده می‌شد، اما استیو جابز در صحبت با والتر ایزاکسون، نویسنده و زندگی‌نامه‌نویس، اعلام کرد که او اندرو گروو، مدیرعامل شرکت اینتل، بوده است.

 


چند ماه ناخوشایند
 

پس از بازگشت استیو جابز، یک سری اتفاقات بد برای اپل رخ داد. مراسم مک‌ورلد که در سان فرانسیسکو اندکی بعد از اعلام خریداری شرکت نکست برگزار شد، یک فاجعه بود. اتوکیو معیوب و معرفی نشدن مهمان ویژه، محمد علی کلی، توسط آملیو باعث شد این مراسم به‌خوبی برگزار نشود. در فوریه، اپل اعلام کرد که بدترین دوره سه ماهه را از نظر مالی داشته است که منجر به اخراج 3000 نفر از کارکنان شد. در همین حال، کارکنان متعددی در سراسر این نهاد، چه کسانی که در شرکت نکست کار می‌کردند و چه کسانی که به هر طریقی از کارکنان استیو جابز به‌شمار می‌رفتند، ترفیع یافتند.

در بهار همان سال، دو اقدام علیه آملیو انجام شد: یکی تلاش ناموفقی بود که از سوی لری الیسون، مدیرعامل شرکت اوراکل، و با هدف تصاحب اپل صورت گرفت، و دیگری فروش سهام اپل به مقدار 1.5 میلیون بود. بعداً مشخص شد که استیو جابز از الیسون حمایت کرده است و کسی که آن سهام را فروخت استیو جابز بود.

استعفای آملیو

در طول این مدّت، آملیو اعتماد هیئت مدیره اپل را نسبت به‌خود از دست داد. اد وولارد، رئیس هیئت مدیره اپل، آملیو را در تعطیلات 4 ژوئیه از مدیریت‌عاملی اپل برکنار کرد. آملیو به‌طور رسمی در تاریخ 9 ژوئیه سال 1997 از مدیریت‌عاملی اپل استعفا داد.

آملیو دقیقا به‌مدّت 500 روز مدیرعامل اپل بود؛ او بعداً شرح حالی با نام در معرض انتقاد: 500 روز از زندگی من در اپل که در سال 1999 چاپ شد. آملیو یکی از چندین مدیرعاملی بود که به خواسته خود اپل را ترک نکرد، اما آخرین نفری بود که این اتفّاق برایش افتاد.

استیو جابز تا مدّتی پس از جدایی آملیو، مدیرعامل یا حتّی مدیرعامل موقت اپل نشد؛ طبق گفته‌ها، در واقع او به خواست خودش مدیریت‌عاملی اپل را در آن زمان نپذیرفت و حتّی مسئولیت پیدا کردن فردی جایگزین را برای مدیریت‌عاملی اپل قبول کرده بود.

اما به‌زودی مشخص شد که استیو جابز متصدی اپل خواهد بود و او در سپتامبر سال 1997 رسماً مدیرعامل موقت اپل شد. او به‌مدّت دو سال مدیرعامل موقت بود که در نهایت در نمایشگاه مک‌ورلد در سال 2000 مدیرعامل دائم شد.
 

 بازگشت و پیشرفت

 

استیو جابز وقتی مدیریت امور را بدست گرفت، سریعاً دست‌به‌کار شد. او تولید محصولاتی مانند سایبرداگ و نیوتون را که در زمان نبودش عرضه شده بودند، متوقف کرد. در ماه اوت همان سال، او از قراردادی حیرت‌آور با مایکروسافت پرده برداشت. قراردادی که به‌واسطۀ آن شرکت بیل گیتس (مایکروسافت) حاضر به سرمایه‌گذاری 150 میلیون دلاری در اپل شد.

جانی آیو به معاونت ارشد طراحی صنعتی اپل منصوب شد که موفقیت و نوآوری بی‌سابقه‌ای را برای اپل به ارمغان آورد. آی‌مک در سال 1998، آی‌پاد و اپل استور در سال 2001، آیفون در سال 2007، اپ استور در سال 2008 و آیپد در سال 2010 به‌وجود آمد.

اپل که در زمان کناره‌گیری آملیو با مشکلات مالی زیادی رو‌به‌رو بود، خیلی زود به سودآوری بالایی رسید، و در حال حاضر باارزش‌ترین شرکت جهان است.

استیو جابز مدیرعامل اپل باقی ماند تا اینکه به دلیل بیماری در اوت سال 2011 استعفا داد و تیم کوک را جانشین خود قرار داد. استیو جابز دو ماه بعد در 5 اکتبر سال 2011 درگذشت.

نتیجه

نه، همۀ کارهایی که استیو جابز برای اپل انجام داد، حتی در دوّمین دورۀ خدمتش، یک موفّقیّت بی‌نقص نبود. شایعات و بحث‌های زیادی وجود داشت، از یک شکایت مربوط به پرداخت پاداش پیش از موعد گرفته تا سوالاتی درباره فعالیت‌های زیست‌محیطی این شرکت.

اگرچه ممکن است استیو جابز از روش‌های ناجوانمردانه‌ای برای پس گرفتن شرکتی که خودش بنیان‌گذاشت استفاده کرده باشد، امّا هیچ شکی وجود ندارد که کناره‌گیری گیل آملیو و جانشینی استیو جابز بهترین اتفاق برای آینده اپل و موفقیت‌های بزرگ آن بود.

روی‌کار‌آمدن استیو جابز شروعی دوباره برای اپل بود، و پس از گذشت تقریبا 25 سال از آن زمان، به شرکتی بسیار موفق تبدیل شد.

مطالب پیشنهادی

داستان معروف جدایی و بازگشت استیو جابز به اپل

داستان معروف جدایی و بازگشت استیو جابز به اپل

نظر خود را بنویسید